Return to Headlines

Oct. 27, 2017 - Plano Students Excel at Texas Junior Academy of Sciences Competition

 

Eight Students Qualify for the National Contest

Forty-three Plano ISD students competed in the annual Texas Junior Academy of Sciences (TJAS) competition held October 17 and 18 in College Station. High school students (grades 9-12) from across the state conducted research during the school year and presented results at TJAS through both oral and written word.

At this competition of the 13 first place awards, eight were earned by Plano ISD students. All eight of these students will attend the American Junior Academy of Sciences where they will interact with other students from the United States, as well as present their research to prominent scientists in the field through both oral and poster presentations.

First place winners competed in a second round of competition to determine grand prize winners in the life and physical sciences. Plano ISD captured two of the six places awarded.

Congratulations to the following students:

Grand Prize Winners

  • First Place: Andei Spiride, IB World School at Plano East, Engineering - General
  • Second Place: Annie Zhi, Clark High School, Engineering - Energy

Grand prize winners at TJAS

Grand prize winners Andrei Andei Spiride, IB World School at Plano East (left) and Annie Zhi, Clark High School.

First Place

  • Aditya Arjun, Plano West Senior High, Engineering - General
  • Meena Hari, IB World School at Plano East Senior High, ESS/Math/Physics
  • Jacob Mammen, Plano West Senior High, Medicine & Health
  • Kavya Muralidhar, IB World School at Plano East Senior High, Behavior & Social Science
  • Rishi Niranjan, Shepton High School, Engineering- Energy
  • Joseph Williams, IB World School at Plano East Senior High, ESS/Math/Physics
  • Andei Spiride, IB World School at Plano East Senior High, Engineering - General
  • Annie Zhi, Clark High School, Engineering- Energy

Second Place

  • Eric Chen, Plano Senior High, Chemistry
  • Niki Djordjevic-Kisacanin, Jasper High School, Computer Science
  • Sujai Hiremath, Plano East Senior High, Medicine & Health
  • Krishna Kalluri, Plano East Senior High, Biochemistry/Microbiology
  • Rohan Khera, Plano West Senior High, Engineering - General
  • Siddharth Krishnan, Plano West Senior High, Engineering - General
  • Rachel Mannon, Vines High School, Medicine & Health
  • Noah Mathai, Jasper High School, Chemistry
  • Amanda Moon, Plano East Senior High, Botany- Zoology
  • Ethan Moore, Plano Senior High, Engineering - Energy
  • Likhita Nandigam, Plano West Senior High, Medicine & Health
  • Savannah Pas, Plano East Senior High, Biochemistry/Microbiology
  • Abhilash Potluri, Plano Senior High, Chemistry
  • Rithvik Ramesh, Plano East Senior High, ESS/Math/Physics
  • Khushi Thakkar, Jasper High School, Environmental
  • Nathan Wille, Plano East Senior High, Environmental

Third Place

  • Travis Brooks, Clark High School, Engineering - General
  • Peyton Browder, Plano ISD Academy High School, Chemistry
  • Jenna Chen, Clark High School, Medicine & Health
  • Mark Farid, McMillen High School, Computer Science
  • Rahul Hayaran, Plano East Senior High, Computer Science
  • Pratyush Mallick, Williams High School, Medicine & Health
  • Brianna Phan, Jasper High School, Chemistry
  • Kushal Shah, Plano Senior High, ESS/Math/Physics
  • Paritosh Suri, Plano West Senior High, Engineering - General
  • Kunj Tapiawala, Williams High School, Engineering - General
  • Howard Yen, Plano Senior High, Biochemistry/Microbiology
  • Shirui Zhong, Plano West Senior High, Environmental

Honorable Mention

  • Rahul Anand, Plano West Senior High, Medicine & Health
  • Diego Diaz, Vines High School, Engineering- Energy
  • Alex Lin, IB World School at Plano East Senior High, Computer Science
  • Vivek Mathesh, Plano Senior High, Medicine & Health
  • David McFearin, Clark High School, Engineering - Energy
  • Pranav Nathan, Jasper High School, Engineering - General
  • Sujoy Purkayastha, Plano Senior High, Engineering - General