Return to Headlines

Dec. 1, 2017 - FFA Leadership Development Events (LDE) Area and District Contest Results

 

Area LDE Contest Results

The area FFA LDE contest was held on Wednesday, November 15 at Bells High School. Advancing to the state contest at Sam Houston State University on December 1 - 2 are:

First Place, Senior Creed Speaking

  • Morgan Normand, Plano Senior High School

Second Place, Senior FFA Quiz

  • Sophia Camizzi, Plano Senior High School
  • Hannah Kaschmitter, Plano Senior High School
  • Ashley Priest, Plano Senior High School
  • Alezza Vasquez, Plano Senior High School

Plano Senior High Senior Creed team

Five Plano Senior High School FFA students advanced to the state competition - Ashley Priest, Morgan Normand, Alezza Vasquez, Hannah Kaschmitter and Sophia Camizzi

 

District LDE Contest Results

At the district LDE contest, the Plano West FFA Chapter won first place sweepstakes. Sweepstakes is awarded to the FFA chapter with the most points based on placing. 

Plano West FFA teams at District LDE

Plano West Senior High School FFA at the district LDE contest.

Seven Plano ISD teams advanced to the area competition and are indicated below.

First Place Greenhand Skills Demonstration - advanced to area competition

  • Sophie Fields, Shepton High School
  • Katie Hanna, Shepton High School
  • Garrett Hull, Jasper High School
  • Mary Jordan, Shepton High School
  • Haley Oliver, Jasper High School

First Place Job Interview - advanced to area competition

  • Morgan Normand, Plano Senior High School

First Place Agriculture Issues Forum - advanced to area competition

  • Moni Akinsola, Plano West Senior High School
  • Paige Bruno, Plano West Senior High School
  • Sarah Deibert, Plano West Senior High School
  • Claudia Dobrient, Plano West Senior High School
  • Bekah Flores, Plano West Senior High School
  • Callie Nunan, Plano West Senior High School
  • Alex Smith, Plano West Senior High School

First Place Senior Skills  - advanced to area competition

  • Ryan Foster, Plano East Senior High School
  • Mauriana Herrera, Plano East Senior High School
  • Brianna Kemlo, Plano East Senior High School

Second Place Public Relations - advanced to area competition

  • Quinton Artho, Plano West Senior High School
  • Blake Foley, Plano West Senior High School
  • Michalea Nix, Plano West Senior High School
  • Charles Wassberg, Plano West Senior High School

Second Place Creed Speaking - advanced to area competition

  • Morgan Normand, Plano Senior High School

Second Place Senior Quiz - advanced to area competition

  • Sophia Camizzi, Plano Senior High School
  • Hannah Kaschmitter, Plano Senior High School
  • Ashley Priest, Plano Senior High School
  • Alezza Vasquez, Plano Senior High School

Third Place Senior Skills

  • Ashton Foley, Shepton High School
  • Ameila Hughes, Shepton High School
  • Hannah Hughes, Plano West Senior High School
  • Katherine James, Plano West Senior High School
  • Madelyn Strenger, Plano West Senior High School

Third Place Greenhand Quiz

  • Giovanna Brafmann, Jasper High School
  • Alayna Dodd, Jasper High School
  • Breanne King, Jasper High School
  • Aimee Rhodes, Jasper High School

Third Place Radio Broadcast

  • Conner Grindinger, Plano West Senior High School
  • Morelia Mendez, Plano West Senior High School
  • Trisztan Tari, Plano West Senior High School

Fourth Place Greenhand Creed

  • Andrea Gertrudis, Shepton High School

Fourth Place Chapter Conducting

  • Hannah Berryhill, Plano West Senior High School
  • Ben Ganoe, Plano West Senior High School
  • Shayne Leckband, Shepton High School
  • Zoe Nguyen, Jasper High School
  • Joey Reisinger, Plano West Senior High School
  • Brandon Sayegh, Plano West Senior High School
  • Aleece Skogsberg, Jasper High School
  • Kane Vasquez, Plano West Senior High School