News
Page Navigation
- Plano Independent School District
- Plano ISD Headlines
Oct. 19, 2018 - Texas Junior Academy of Science Competition Results
Nine Students Qualify for the National Contest
Plano ISD students competed in the annual Texas Junior Academy of Science (TJAS) competition held October 18 and 19 in College Station. High school students (grades 9-12) from across the state conducted research during the school year and presented results at TJAS through both oral and written word.
At this competition nine first place awards were earned by Plano ISD students. All nine of these students will attend the American Junior Academy of Science where they will interact with other students from the United States, as well as present their research to prominent scientists in the field through both oral and poster presentations.
First place winners competed in a second round of competition to determine grand prize winners in the physical and natural sciences. Plano ISD captured all of the six grand prize awards.
Charles Hou (third grand prize Natural Sciences); Kevin Meng (first grand prize, Physical Sciences); Rachel Mammen (second grand prize, Natural Sciences); Alay Shah (first grand prize, Natural Sciences); Pranav Nathan (third grand prize, Physical Sciences); and Andrei Spiride (second grand prize, Physical Sciences).
Congratulations to the following students:
First Grand Prize
- Kevin Meng, Plano West Senior High School: Physical Sciences
- Alay Shah, Shepton High School: Natural Sciences
Second Grand Prize
- Rachel Mammen, Jasper High School: Natural Sciences
- Andrei Spiride, Plano East Senior High School: Physical Sciences
Third Grand Prize
- Charles Hou, Jasper High School: Natural Sciences
- Pranav Nathan, Jasper High School: Physical Sciences
First Place
- Charles Hou, Jasper High School: Chemistry
- Rachel Mammen, Jasper High School: Botany
- Kevin Meng, Plano West Senior High School: Computer Sciences
- Deepti Nandakumar, Plano East Senior High School: Engineering – Energy
- Pranav Nathan, Jasper High School: Engineering - General
- John Rho, Shepton High School: Environmental Science
- Alay Shah, Shepton High School: Medicine and Health
- Andrei Spiride, Plano East Senior High School: Engineering – General
- Nicholas Zhong, Plano West Senior High School: Physics
Second Place
- Harshal Bharatia, Vines High School: Computer Sciences
- Peyton Browder, Academy High School: Chemistry
- Arshia Elahi, Plano Senior High School: Engineering - General
- Arun Eswara, Plano East Senior High School: Engineering - General
- Rithvik Ganesh, Jasper High School: Medicine and Health
- Saisrinivas Gudivada, Plano East Senior High School: Earth and Space Sciences
- Harshika Jha, Plano West Senior High School: Environmental Science
- Hrithik Jha, Plano West Senior High School: Biochemistry
- Benjamin Li, Plano West Senior High School: Engineering - Energy
- Ethan Moore, Plano Senior High School: Engineering - Energy
- Tanaz Muhamed, Plano East Senior High School: Behavioral and Social Sciences
- Arnav Murthy, Clark High School: Environmental Science
- Benson Ngai, Shepton High School: Engineering - Energy
- Arjun Raghuram, Plano East Senior High School: Medicine and Health
- Navya Ramakrishnan, Jasper High School: Computer Sciences
- Ananya Sridhar, Plano East Senior High School: Engineering - General
- Paritosh Suri, Plano West Senior High School: Engineering - General
- Annie Zhi, Plano Senior High School: Environmental Science
Third Place
- Claire Chiang, Shepton High School: Biochemistry
- Akanksha Deka, Plano East Senior High School: Microbiology
- Ishaan Javali, Plano East Senior High School: Engineering - General
- Nila Jeyapriya, Plano East Senior High School: Computer Sciences
- Harini Kanamarlapudi, Jasper High School: Medicine and Health
- Rohan Khera, Plano West Senior High School: Engineering – General
- Nethra Krishnan, Jasper High School: Engineering - General
- Olivia McCoy, Plano East Senior High School: Botany
- Kavya Muralidhar, Plano East Senior High School: Botany
- Moksh Nirvaan, Clark High School: Engineering - General
- Sidhya Peddinti, Plano East Senior High School: Computer Sciences
- Pranathi Pilla, Jasper High School: Microbiology
- Kunj Tapiawala, Williams High School: Environmental Science
- Risha Valera, Plano West Senior High School: Engineering - General
- Keshav Vasanth, Plano East Senior High School: Engineering - General
- Arnold Venter, Shepton High School: Engineering - General
- Brian Vo, Williams High School: Engineering - Energy
Honorable Mention
- Anjali Brown, Shepton High School: Microbiology
- Danielle Furman, Shepton High School: Engineering - Energy
- Sophie Krajmalnik, Shepton High School: Engineering - General
- Pratyush Mallick, Williams High School: Medicine and Health
- Rachel Mannon, Plano Senior High School: Behavioral and Social Sciences
- Simran Misra, Shepton High School: Microbiology
- Rishi Niranjan, Shepton High School: Engineering – Energy
- Aditya Panda, Jasper High School: Computer Sciences
- Rajiv Swamy, Plano East Senior High School: Chemistry