• Schedules

  • FOOTBALL SCHEDULES 2021

    7th Grade Football 

    Day Date Time Opponent Location
     Wednesday  9/8  4:00 EASTside Scrimmage  PESH
     Monday  9/13   BYE  
     Monday 9/20 6:00/7:30 Frankford Williams
     Monday 9/27 6:00/7:30 Carpenter Williams
    Monday 10/4 6:00/7:30 Rice Clark East
     Monday 10/18 6:00/7:30 Robinson Clark Central
     Monday  10/25 6:00/7:30 Bowman Kimbrough
    Monday 11/1 6:00/7:30 Otto Kimbrough
             

    8th Grade Football  

    Date Time Opponent Location
     Tuesday  8/31 6:00/7:30  Bowman Kimbrough
     Tuesday 9/14 6:00/7:30 BYE  
    Tuesday 9/21 6:00/7:30 Frankford Williams
     Tuesday 9/28 6:00/7:30 Carpenter Williams
     Tuesday 10/5 6:00/7:30 Rice Clark East
     Wednesday 10/13 6:00/7:30 Otto Kimbrough
     Tuesday 10/19 6:00/7:30 Robinson Clark Central
     Tuesday 10/26 6:00/7:30 TBA Round 1 (Playoff Semi-Finals)  TBA
     Tuesday 11/2 6:00/7:30 TBA Round 2 (Finals)  TBA
             

    VOLLEYBALL SCHEDULES 2021

    7th Grade Volleyball 

    Day Date Time Opponent Location
     Thursday 9/2 5:30 Otto A PSA 2
     Thursday 9/2 6:00 Otto B PSA 2
     Thursday 9/2  6:30 Bowman A  PSA 2
     Thursday 9/2 7:00 Bowman B PSA 2 
     Thursday 9/2 7:30 Armstrong A PSA 2
     Thursday 9/2 8:00 Armstrong B PSA 2
     Thursday 9/9  6:00/6:45 Robinson Robinson
     Thursday 9/16  6:00/6:45 Armstrong Murphy
     Thursday 9/23  6:00/6:45 Frankford Frankford
     Thursday 9/30  6:00/6:45 Bowman Murphy
     Thursday 10/7  6:00/6:45 Renner Renner
     Thursday 10/14  6:00/6:45 Hendrick Murphy
     Thursday 10/18  6:00/6:45  BYE  
     Thursday 10/25  6:00/6:45 Otto "A Only" Otto
             
    Thursday 10/21 TBA B Team Tournament Rice/Robinson
    Friday 10/22 TBA B Team Tournament Rice/Robinson
    Saturday 10/23 TBA B Team Tournament PSA Murphy
    Thursday 10/28 TBA A Team Tournament Wilson/Carpenter
    Friday 10/29 TBA A Team Tournament Wilson/Carpenter
     Saturday  10/30 TBA  A Team Tournament  PSA Murphy

    8th Grade Volleyball 

    Day Date Time Opponent Location
    Wednesday  9/1  6:00/6:45 Rice  Murphy
    Wednesday  9/8  6:00/6:45 Robinson Murphy
    Monday  9/13  6:00/6:45 Armstrong Armstrong
    Monday  9/20  6:00/6:45 Frankford Murphy
    Monday 9/27  6:00/6:45 Bowman Bowman
    Monday 10/4  6:00/6:45 Renner Murphy
    Wednesday 10/13  6:00/6:45 Hendrick Hendrick
    Monday 10/18  6:00/6:45  BYE  
    Monday 10/25  6:00/6:45 Otto "A Only"  Otto 
             
    Thursday 10/21 TBA B Team Tournament Bowman/Armstrong
    Friday 10/22 TBA B Team Tournament Bowman/Armstrong
    Saturday 10/23 TBA B Team Tournament PSA Murphy
    Thursday 10/28 TBA A Team Tournament Renner/Frankford
    Friday 10/29 TBA A Team Tournament Renner/Frankford
    Saturday  10/30 TBA A Team Tournament PSA Murphy

    BASKETBALL SCHEDULES 2021-22

     

    7th Grade Boy's Basketball 

    Date Time Opponent Location
    Thursday  11/18  6:00/7:00 Hendrick Hendrick
    Thursday 12/2  6:00/7:00 Renner Murphy
    Thursday  12/9  6:00/7:00 Frankford Frankford
    Thursday  1/13  6:00/7:00 Otto  Murphy
    Thursday  1/20  6:00/7:00 BYE BYE
    Thursday   1/27  6:00/7:00 Robinson Robinson
    Thursday  2/3  6:00/7:00  Armstrong  Murphy
    Thursday  2/10  6:00/7:00  Bowman  Murphy
    Tuesday 2/15  6:00/7:00 Rice Rice

    Playoff Schedule

    Thur 17-Feb TBA B Team Tournament Robinson/Rice
    Fri 18-Feb TBA B Team Tournament Robinson/Rice
    Sat 19-Feb TBA B Team Tournament PSA 2
    Thur 24-Feb TBA A Team Tournament Hendrick/Haggard
    Fri 25-Feb TBA A Team Tournament Hendrick/Haggard
    Sat 26-Feb TBA A Team Tournament PSA 2

     

    8th Grade Boy's Basketball 

    Date Time Opponent Location
    Wednesday 11/17  6:00/7:00 Hendrick Hendrick
    Wednesday 12/1  6:00/7:00 Renner Murphy
    Monday 12/6  6:00/7:00 Frankford Frankford
    Monday 1/10  6:00/7:00 Otto Murphy
    Tuesday  1/18  6:00/7:00  BYE BYE
    Monday  1/24  6:00/7:00 Robinson Robinson
    Monday  1/31  6:00/7:00  Armstrong  Murphy
    Monday  2/7  6:00/7:00  Bowman  Murphy
    Monday  2/14  6:00/7:00  Rice Rice

     Playoff Schedule

    Thur 17-Feb TBA B Team Tournament Armstrong/Bowman
    Fri 18-Feb TBA B Team Tournament Armstrong/Bowman
    Sat 19-Feb TBA B Team Tournament PSA 2
    Thur 24-Feb TBA A Team Tournament Murphy/Schimel
    Fri 25-Feb TBA A Team Tournament Murphy/Schimel
    Sat 26-Feb TBA A Team Tournament PSA 2

     

    7th Grade Girl's Basketball

    Date Time Opponent Location
    Thursday  11/18  6:00/7:00 Hendrick  Murphy
    Thursday 12/2  6:00/7:00 Renner Renner
    Thursday 12/9  6:00/7:00 Frankford Murphy
    Thursday 1/13  6:00/7:00 Otto Otto
    Thursday 1/20  6:00/7:00 BYE BYE
    Thursday 1/27  6:00/7:00 Robinson Murphy
    Thursday  2/3  6:00/7:00 Armstrong Armstrong
    Thursday  2/10  6:00/7:00 Bowman Bowman
    Tuesday  2/15  6:00/7:00 Rice Murphy

    Playoff Schedule

    Thur 17-Feb TBA B Team Tournament Schimel/Murphy
    Fri 18-Feb TBA B Team Tournament Schimel/Murphy
    Sat 19-Feb TBA B Team Tournament PSA Murphy
    Thur 24-Feb TBA A Team Tournament Carpenter/Wilson
    Fri 25-Feb TBA A Team Tournament Carpenter/Wilson
    Sat 26-Feb TBA A Team Tournament PSA Murphy

     

    8th Grade Girl's Basketball 

    Date Time Opponent Location
    Wednesday 11/17  6:00/7:00 Hendrick Murphy
    Wednesday 12/1  6:00/7:00 Renner Renner
    Monday 12/6  6:00/7:00 Frankford Murphy
    Monday 1/10  6:00/7:00 Otto Otto
    Tuesday 1/18  6:00/7:00 BYE BYE
    Monday   1/24  6:00/7:00 Robinson Murphy
    Monday  1/31  6:00/7:00 Armstrong Armstrong
    Monday 2/7  6:00/7:00 Bowman Bowman
    Monday 2/14  6:00/7:00  Rice  Murphy

    Playoff Schedule

    Thur 17-Feb TBA B Team Tournament Haggard/Hendrick
    Fri 18-Feb TBA B Team Tournament Haggard/Hendrick
    Sat 19-Feb TBA B Team Tournament PSA Murphy
    Thur 24-Feb TBA A Team Tournament Frankford/Renner
    Fri 25-Feb TBA A Team Tournament Frankford/Renner
    Sat 26-Feb TBA A Team Tournament PSA Murphy

     

    TRACK/ CROSS COUNTRY 2021

     

    Date Time Host Location