Return to Headlines

Teacher of the Year Nominees Will Be Honored at May 9 Gala

Feb. 28, 2019

Teacher of the Year Nominees to Be Honored at May 9 Community Gala

Seventy-three Teacher of the Year nominees have been selected by their peers at campuses across the district. These outstanding educators will be recognized at the Plano ISD Teacher of the Year Gala to be held the evening of Thursday, May 9 at Plano Centre. The 2019 Teacher of the Year Selection Committee members interviewed each teacher nominee in February. "Excellence in Teaching" award winners and the two district Teachers of the Year will be announced at the Gala. Thank you to our corporate and community sponsors who who contribute financially and with gifts to the Teacher of the Year Gala. Sponsor list is updated weekly. View information about past Teachers of the Year events. honorees and sponsors.

Congratulations to these 2019 nominees:

Early Childhood School Teacher of the Year Nominees

  • Jennifer Newberry - Beaty Early Childhood School
  • Jasmine McCormick - Head Start
  • Areail Thomas - Isaacs Early Childhood School
  • Catherine Ellis - Pearson Early Childhood School

Elementary School Teacher of the Year Nominees

  • Jenna Davenport - Aldridge Elementary School
  • Lauren Handler - Andrews Elementary School
  • Stacey Rodriguez - Barksdale Elementary School
  • Cynthia Buggs - Barron Elementary School
  • Erica Kelm - Bethany Elementary School
  • Elizabeth Sandlin - Beverly Elementary School
  • Gabrielle McDonald - Boggess Elementary School
  • Kelley Wewerka - Brinker Elementary School
  • Taylor Vivian - Carlisle Elementary School
  • Sarah Mighell - Centennial Elementary School
  • Kayley Amini - Christie Elementary School
  • Barbara Gomon - Daffron Elementary School
  • Angella McGee - Davis Elementary School
  • Susan Knighton - Dooley Elementary School
  • Carolina Moreno - Forman Elementary School
  • Caitlin Jamison - Gulledge Elementary School
  • April Lay - Haggar Elementary School
  • Joan Patrick - Harrington Elementary School
  • Jennifer McCarty - Haun Elementary School
  • Jennifer LeWinter - Hedgcoxe Elementary School
  • Lisa Hutchinson - Hickey Elementary School
  • Erin Rowe - Hightower Elementary School
  • Susan Soledade - Huffman Elementary School
  • Donna Bui - Hughston Elementary School
  • Cheryl Adame - Hunt Elementary School
  • Debbie Gallegos - Jackson Elementary School
  • Courtney Hayden - Mathews Elementary School
  • James Fossier - McCall Elementary School
  • Stephanie Ketcham - Meadows Elementary School
  • Kelly Polito - Memorial Elementary School
  • Shannon Axtman - Mendenhall Elementary School
  • Whitney Kinsman - Miller Elementary School
  • Suzanne Wilson - Mitchell Elementary School
  • Anne Armstrong - Rasor Elementary School
  • Jessica Sablick - Saigling Elementary School
  • Leslie Tyson - Schell Elementary School
  • Kulsum Mzee - Shepard Elementary School
  • Diana Thornbrugh - Sigler Elementary School
  • Elizabeth Ashley-Vasquez - Skaggs Elementary School
  • Loretta Bradshaw - Stinson Elementary School
  • Jami Lamar - Thomas Elementary School
  • Kenisha Tousant - Weatherford Elementary School
  • Lagwenna Redwine - Wells Elementary School
  • Angela Armstrong - Wyatt Elementary School

Secondary Teacher of the Year Nominees

Middle School

  • Derek Phillips - Armstrong Middle School
  • Kerrie Whitson - Bowman Middle School
  • Lindsay Robinson - Carpenter Middle School
  • Beth Spaulding - Frankford Middle School
  • Kimberly Hicks - Haggard Middle School
  • Robert Paeschke - Hendrick Middle School
  • Dena McCutcheon - Murphy Middle School
  • Mary Ann Cowley - Otto Middle School
  • Anna Hensley - Renner Middle School
  • Cristi Dyer - Rice Middle School
  • Rhonda Dye - Robinson Middle School
  • Andreina Russell - Schimelpfenig Middle School
  • Joseph Armstrong - Wilson Middle School

High School

  • Shelli Brown - Academy High School
  • Alexis Wilkinson - Clark High School 
  • Clarissa Moreno - Jasper High School
  • Jason Miller - McMillen High School
  • Lauren Holloway - Shepton High School
  • Laura Spear - Vines High School
  • Bonnie Davis - Williams High School

Senior High School

  • Richard Sklar - Plano East Senior High School
  • Kevin May - Plano Senior High School
  • Daniel Cox - Plano West Senior High School

Additional Secondary Teacher of the Year Nominees

  • Keagan Douglas - Adult Transition Center
  • Jinyun Yu - Guinn Special Programs Center